74ACT11240DWR
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
74ACT11240DWR
Logic Type : Buffer, Inverting
Product Category : Buffers & Line Drivers
Supplier Device Package : 24-SOIC
Input Type : -
Package / Case : 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Part Status : Active
Current - Output High, Low : 24mA, 24mA
Number of Bits per Element : 4
Packaging : Tape & Reel (TR)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Series : 74ACT
Mounting Type : Surface Mount
Output Type : 3-State
Number of Elements : 2
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Manufacturer : Texas instruments
Description : IC BUFFER INVERT 5.5V 24SOIC